تبلیغات
شورای مدارس - جایگاه شوراهای آموزش و پرورش
شورای مدارس

جایگاه شوراهای آموزش و پرورش

یکشنبه 15 دی 1387


شورای عالی آموزش و پرورش از نهادهای بسیار موثری است که دارای جایگاه رفیعی در نظام آموزشی است و وظایف مهمی را به عهده دارد.
بررسی های مقایسه ای برخی شاخص های عملکرد سنواتی شوراها مبین این واقعیت است که شوراهای آموزش و پرورش به مرور نقش واقعی خود را در تصمیم گیری های استانی و منطقه ای آموزش و پرورش و رفع مشکلات آن ایفا می کنند. به منظور آشنایی بیشتر با وظایف دفتر توسعه مشارکت های مردمی امور شوراها مختصری به نحوه عملکرد این بخش می پردازیم. قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش در 26 دی 1372 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و طبق این قانون تحقق مشارکت و نظارت مردم در امر آموزش و پرورش ، بهره گیری از تمامی منابع و امکانات جهت تاسیس ، توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی و تسهیل در فعالیت های اجرایی این سازمان مدنظر قرار گرفت. در این ارتباط سیاست راهبردی برای تحقق ظرفیت های متعدد و نیل به اهداف این قانون طراحی شده که عبارتند از:
الف: معرفی ، تشریح و تبیین قانون.
ب: محقق ساختن ظرفیت های قانون (درون سازمانی)
ج: محقق ساختن ظرفیت های (برون سازمانی)
د: رفع محدودیت ها و ارتقای ظرفیت های قانون.
با توجه به تجارب حاصله از اجرای 14 ساله این قانون و بررسی های کارشناسی آسیب شناسی دقیق ، می توان عوامل موثر بر کاهش کارآیی شوراها را کم توجهی یا بی توجهی برخی مدیران نسبت به اهمیت و نقش شوراها، عدم اشراف کافی اعضای شوراها و مدیران به ظرفیت های موجود در قانون ، بی توجهی رسانه های گروهی بویژه صداوسیما به آگاهی بخشی لازم و تنوین ناقص برخی ظرفیت ها هنگام تصویب قانون را ذکر کرد. در مورد طرحهای آتی به منظور تحقق وظایف دفتر توسعه مشارکت های مردمی و امور شوراها رقابتی کردن فعالیت های شوراها، تعامل با شهرداری و شوراهای اسلامی شهرها، افزایش نقش کارگروه های شوراها، جلب همکاری نهادها و دستگاه ها برون و درون سازمانی دولتی و غیردولتی و... در برنامه کاری مورد توجه قرار گرفته است و در بررسی های به عمل آمده کارشناسی موارد فوق به عهده بیش از 90 نفر از مسوولان اجرایی استان ، شهرستان ، بخش ، صاحب نظران تعلیم و تربیت ، نمایندگان اولیای دانش آموزان و... انجام می گیرد که 74.3 درصد آنان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند. امیدواریم جمع بندی های فوق مورد توجه گروه های مختلف بخصوص قشر فرهنگی جامعه قرار بگیرد
فهرست وبلاگ

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

نظرسنجی

  مطالب چه میزان مفید است؟
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها