تبلیغات
شورای مدارس - مقدمه ای بر جنبش نرم افزاری
شورای مدارس

مقدمه ای بر جنبش نرم افزاری

یکشنبه 15 دی 1387

مقدمه:

یكی از مهمترین رمزهای ظهور وشكوفایی تمدن بزرگ مسلمین تاكید های مكرر دین اسلام بر ضرورت تعلیم وتربیت وتعلم و توسعه علمی به عنوان نخستین ومهم ترین بخش زیر ساخت تحولات خرد و كلان انسانی واجتماعی است.

اكنون هم پس از افول آن عظمت كهن و در دوران ركود فرهنگ وتمدن اسلامی تنها راه پیش پای ما ارتقای كمیت وكیفیت در تولید فكر وعلم (در حوزه ودانشگاه ) است.

یكی از گامهای اساسی برای بازسازی و بازتولید فرهنگ و تمدن بزرگ مسلمین و ایجاد و تاسیس تمدن اسلامی رویكرد به رهیافت جنبش نرم افزاری و تولید انبوه علم به ویژه در رشته های سرنوشت ساز و استراتژیك است.

امروز این ملت تشنه اصلاح نابسامانی ها است و فردا تشنه تر خواهد شد.ملتی است كه نسبت به سایر ملل احساس عقب افتادگی می كند وعجله دارد به آنها برسد.

از طرفی مدعیان اصلاح طلبی كه بسیاری از آنها علاقه ای به دیانت ندارند زیادند و در كمین احساسات نو و بلند نسل امروزند. اگر اسلام به حاجت ها و خواسته ها و احساسات بلند این ملت پاسخ مثبت ندهد به سوی آن قبله های نوظهور متوجه خواهند گشت. [ده گفتار،چاپ هفدهم،ص 313 ]

مواجهه شدن بادنیای جدید، پیچیده شدن مناسبات اجتماعی و نوع تحولاتی كه در داخل جهان اسلام اتفاق افتاده، نیازمندیها و بایسته های جدیدی را مطرح كرده است.

حضور رقیبان جدید از سویی ونیاز به حضور دین درصحنه عمل اجتماعی از سوی دیگر لزوم بازاندیشی در میراث اسلامی و تنقیع افكار و معارف دینی از امور زائد و همچنین لزوم طراحی و مهندسی نظام های اجتماعی بر اساس فرهنگ و آرمان دینی را موجب شده اند كه در نتیجه نیاز جدی به تولید اند یشه دینی و تولید علم دینی احساس می شود.

بدون نرم افزار دینی و علمی بقدر لازم تداوم انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ممكن نخواهد بود و امكان دستیابی به حكومت اسلامی به عنوان آرمان این نظام وجود نخواهد داشت. این انقلاب باید بماند و برنامه تاریخی وجهانی خوش را به بار نشاند. دانشجویان مكتبی به عنوان قشر آگاه و پیشتاز درخلاقیت های انقلابی جامعه نقش بی بدیلی در تحقق آرمان های انقلاب دارند و رسالت كنونی ایشان این است كه با عزم راستین و بیداری و خودآگاهی،تلاشی فراگیر را برای استمرار انقلاب و تحقق همه جانبه آن انجام دهند كه بی شك تولید انبوه نرم افزاری علمی و دینی از بنیادی ترین و زیربنایی ترین اقدامات دراین راستا می باشد.

لذا بر عهده تك تك نهادهای گوناگون حوزوی و دانشگاهی است كه با برنامه ریزی جامع و هدفمند به بررسی راهكارها ی تحقق این مهم بپردازند و نسبت به كلیه عوامل مؤثر در این زمینه با دقت ویژه برخورد و موضع گیری نمایند . از جمله مهمترین عوامل زمینه ساز و انگیزه كار و تلاش و خلاقیت و رشد و شكوفایی و توسعه علم تحقق عدالت است كه به عنوان آرمانی اساسی و اصیل نباید مغفول بماند.

و تحقق جنبش نرم افزاری در معنای حقیقی خود جز در سایه عدالت خواهی و تلاش برای استقرار عدالت و بسط آن ممكن نخواهد بود. و این هر دو رسالت های سترگ نسل امروز حوزوی و دانشگاهی جامعه ماست.
فهرست وبلاگ

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

نظرسنجی

  مطالب چه میزان مفید است؟
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها